SQ9SFE - op. Michał, QTH: JO90OG

Sygnalizator temperatury kotła na eko-goszek, problem ze zrywaniem zawleczki.

Pisałem na forum o problemach z piecem na eko-groszek. Jeżeli kupi się węgiel z kamieniem ew. jak ja miałem węgiel ze wschodu mieszany z eko-groszkiem z KWK Kazimierz-Juliusz przez firmę Katowicki Węgiel to później ma się problemy ze zrywaniem zawleczki podajnika.

Sterownik pieca Elektromet nie ma sygnalizacji zerwania zawleczki, inne sterowniki próbują wykrywać zerwanie przez pomiar temperatury spalin itp. Ogólnie problem nie jest do końca rozwiązany. Zacząłem szukać rozwiązania w Internecie ale nie znalazłem konstrukcji, która w 100% informuje o zerwaniu. Próbowałem mierzyć prąd silnika podajnika z zawleczką i bez niej - pomiar identyczny w obu przypadkach. Za duża przekładnia aby można wychwycić różnicę w poborze prądu przez silnik. W końcu wpadłem na taki pomysł.

Mój piec jest ustawiony na 58 stopni, C.W.U. 48 stopni. Wiem z doświadczenia, że pracuje w zakresie temperatury od 48 - 60 stopni, niżej nie widziałem aby schodził nawet po wieczornych kąpielach, gdzie temperatura na zasobnikach z wodą spada poniżej 40 stopni. Znalazłem kit firmy AVT AVT-1830, sygnalizator temperatury pieca. Urządzenie jest jednokanałowe, szkoda, ale można ustawić progi alarmowe dla niskiej i wysokiej temperatury z alarmem oraz sygnalizacją akustyczną. Plusem urządzenia jest, że sonda do pomiary temperatury przy zastosowaniu do przesyłu danych kabla mikrofonowego 2 żyły w ekranie może być oddalona od urządzenia na odległość 30m. U mnie jest 10m kabla ponieważ mieszkam na piętrze a piec jest w kotłowni w piwnicy.

Układ jest bardzo prosty w montażu i uruchomieniu. Wymaga zasilania 12V DC 50 mA. U mnie układ jest zasilany z zasilacza anten ze wzmacniaczem 12V 100 mA transformatorowy. Teraz będąc w domu widzę temperaturę pieca i mogę zareagować jeżeli spadnie poniżej 45 stopni czyli zerwie zawleczkę.

Pomiar temperatury jest bardzo dokładny, u mnie wychodzi max. 0,5 stopnia różnicy pomiędzy wskazaniami sterownika pieca a sygnalizatorem temperatury. Poniżej parę fotek.
piec

piec

piec