SQ9SFE - op. Michał, QTH: JO90OG

Naprawa podstawy magnetycznej od anteny Sirio ML-145

Częstą przypadłością podstaw magnetycznych firmy Sirio sprzedawanych wraz z anteną ML-145 jest urwanie gorącej żyły w podstawie. Powstaje to w wyniku słabego zabezpieczenia kabla przed wyrwaniem z podstawy tj. przyklejeniem go klejem na gorąco. Moja przeżyła 2 miesiące i stracił się odsłuch. Aby naprawić podstawę należy ją rozkręcić tj. 4 śruby. Należy pamiętać aby nie pogubić małych uszczelek, które są przy śrubach.

sirio ml-145

sirio ml-145

Na zdjęciach widać, że urwany jest gorący przewód ( tu zrobiona symulacja wyrwania ). Na marginesie tak wygląda podstawa Sirio po dwóch latach użytkowaniu non stop na dachu samochodu.

sirio ml-145
Należy odlutować oplot od blaszki oraz oczyścić styk gorącej żyły z resztek linki miedzianej. Należy założyć gumową koszulkę, która była wcześniej na kablu na wejściu do podstawy. Jeżeli będzie problem z wciągnięciem jej na kabel, najlepiej użyć wtedy mydła :). Po zaprawieniu i po cynowaniu nowego kabla można go przylutować. Należy zwrócić uwagę aby lutując oplot nie zbliżyć się za bardzo do dziury od śruby.

sirio ml-145

Po przylutowaniu kabla pozostało zabezpieczenie bo przed wyrwaniem. Ja robię to opaskami kablowymi - jedna wewnątrz podstawy, druga na zewnątrz.

sirio ml-145

sirio ml-145

To jest tyle co robię z podstawą - nie zalewam ją silikonem, klejami i innymi. Można sie pokusić o zabezpieczenie krawędzi pomiędzy izolacją a oplotem kabla środkiem aby kabel nie pił wilgoci. Kolejny krok to złożenie podstawy tj. należy element do którego przylutowany jest oplot połączyć z okrągłą nakrętką w podstawie (pozostałe są sześciokątne). W tym miejscu jest bowiem styk elektryczny z podstawą a reszta śrub jest w plastiku. Jest to ważne ponieważ jest dużo pytań natury - naprawiłem, ale SWR w kosmosie.

sirio ml-145

Najlepiej kabel koncetryczny w podstawie magnetycznej zabezpieczyć klejem na gorąco lub silikonem aby kabel "nie pił" wody. Ostatnio moja podstawa miała kolejne uszkodzenie. Zużyła się folia aluminiowa pod podstawą, obiawy SWR wzrósł, wystepowały sprzężenia w czasie nadawania.