SQ9SFE - op. Michał, QTH: JO90OG

Odbiornik nasłuchowy Lidia 80 wg SP5DDJ w wykonaniu SQ9SFE

Odbiornik nasłuchowy Lidia 80 wg SP5DDJ wykonałem w długie zimowe wieczory. Jest to bardzo prosty odbiornik homodynowy CW/SSB na pasmo 80m opierający się na układzie scalonym MC3361C.

Mini-kit zamówiłem u kol kol. SP5DDJ. W przesyłce otrzymałem PCB oraz trudno dostępne elementy min. diodę BB104G. Włodek dołącza obszerny opis, pozwalający początkującemu radioamatorowi poskładać układ.

W czasie montażu miałem dwa problemy. Pierwszy wynikł zaraz po złożeniu układu, a objawiał się brakiem strojenia. Winnym okazał się dławik SMD. Drugi problem to brak możliwości ustawienia zakresu częstotliwości pracy odbiornika. Winny trymer. Odbiornik ustawiałem w zakresie częstotliwości 3,5 MHz - 3,8 MHz z wykorzystaniem TRX Kenwood. Przy mocy ustawionej na minimum, wpiętym sztucznym obciążeniu dla frq 3,5 MHz naciskałem klucz CW, a na odbiorniku szukałem mojego sygnału. Analogicznie postępowałem przy częstotliwości 3,8 MHz. Po ustawieniu Lidii 80 można się cieszyć prostym wakacyjnym odbionikiem na pasmo 80m działającym na kawałku drutu. Mój odbiornik wylądował w galerii działających Lidii 80 na stronie Włodka.


lidia80

lidia80

lidia80